7 kroków do tego, by trwale zmienić swoje nawyki

motywacja

Jeśli tak jak ja zapaliłaś się do tego, by w tym roku zmieniać, poprawiać, ulepszać, to mam dziś dla Ciebie coś specjalnego. Robię notatki już w nowym kalendarzu. Na jednej z pierwszych stron zapisałam postanowienia noworoczne oraz cele. Nie jest ich dużo – w dalszej części tekstu napiszę Ci dlaczego. A Ty masz już listę gotową?

Mojej brakuje kilku ważnych elementów jak na przykład czasu ich wykonania. Przecież zapisując kwotę pieniędzy, którą chcę zarabiać co miesiąc bez terminu realizacji to jak złożyć zamówienie w sklepie internetowym bez wykonania przelewu. 😉 Mogę czekać i czekać i się nie doczekam. Cel musi mieć i termin i musi być rozpisany na małe kroki, które Cię do niego zaprowadzą. Celu bez planu nie da się zrealizować. Najlepiej, byś wszystko miała zapisane na papierze albo w komputerze, by odhaczać zrealizowane działania i mieć wgląd do tego, co jeszcze przed Tobą. Dziś właśnie się trochę tym zajmiemy.

7 kroków do tego, by trwale zmienić swoje nawyki

Zwykle postanowienia noworoczne to jak już wspominałam we wcześniejszych postach, hasła rzucane na wiatr. Chciałabym, mogłabym, przydałoby się, bym, powinnam… I tak te same postanowienia towarzyszą Ci co rok. Niezrealizowane. Czego brakuje Tobie, a może Twoim postanowieniom, by weszły one w życie na 100 pro?

Wiem, zmiana nawyków jest mega trudna, gdyż wymaga od nas ogromnego poświęcenia – poświęcenia czegoś tak ważnego dla nas, tak wpisanego w naszą codzienność, czegoś, co przez tyle lat praktykowałaś…

nawyki

Wobec powyższego:

I potrzebujesz bardzo silnej motywacji

W zależności od tego, co chcesz zmienić ta motywacja będzie inna. Jednak zawsze musi być w pełni zgodna z Tobą, musi być dla Ciebie mocnym kopniakiem w dupę. Na przykład jednym z moich postanowień jest regularna, codzienna aktywność fizyczna. Moja motywacja to fakt, że po ćwiczeniach czuję się wspaniale, sprawia mi to ogromną frajdę. Dopingujemy się razem z Niby-Mężem – nie mogę być gorsza i ominąć trening. Jak widać wspólne cele z Chłopakiem czy z Przyjaciółką są fantastyczną sprawą, bo motywujecie się wzajemnie. Ponadto do ćwiczeń motywuje mnie bardzo zdrowie, bóle kręgosłupa, chcę panować nad swoim ciałem.

Przykłady motywacji:

  • przypominajki w mieszkaniu – karteczki z motywacyjnymi hasłami
  • korzyści z tego, co będziesz mieć po osiągnięciu celu
  • dzielenie się swoimi postępami z innymi na przykład na insta
  • wyćwiczenie siły, wytrwałości
  • udowodnisz sobie, że dasz radę
  • II musisz być bardzo zdeterminowana

Twoje postanowienie/cel, które chcesz w tym roku zrealizować musi być dla Ciebie czymś bardzo ważnym, tak ważnym, że nic Cię nie wytrąci z zrealizowania kolejnego kroku. By dotrwać do końca trzeba być bardzo upartym. Determinacja to wewnętrzna siła.

III Twoim postanowieniom muszą towarzyszyć emocje

Jeśli chcesz osiągnąć dany cel, musisz czuć wobec niego pozytywne emocje. Jeśli nie będzie emocji, nie będzie realizacji postanowienia. Przykład – chcę, by moje ćwiczenia sprawiły, że rano wstaję bez bólu barków. To dla mnie mega ważne. Jeśli to osiągnę, będę czuć wielką satysfakcję. Jeśli Twoim celem jest zakup nowego samochodu, postanawiasz pracować na to cały rok, odkładając pieniądze co miesiąc, to wyobraź sobie siebie już w tym nowym aucie. Jak się czujesz prowadząc go? Właśnie te emocje powinny być dla Ciebie motywacją.

IV postanowienia noworoczne/cele powinny być proste

Chodzi tutaj o to, byś nie wymyślała jakichś zmian z kosmosu, które są niewykonalne, których postępów nie dasz rady weryfikować, które będą zbyt skomplikowane.

V zadziałaj na podświadomość

Wymyśl sobie jakieś przyjemne, proste, pozytywne afirmacje, które będą potęgowały Twoje dobre uczucia odnośnie celu. Nie zaszkodzi też wizualizować tego, jakbyś swoje cele już osiągnęła. Te zabiegi tez możesz dopisać do motywacji.

VI nie bierz na siebie zbyt wiele na jeden raz

Jeśli jednocześnie będziesz chciała zrealizować 10 różnych postanowień, może się okazać, że po kilku dniach poddasz się i nie wykonasz ani jednego planu. To sprawi, że poczujesz się sfrustrowana… Może też nadszarpnąć Twoją pewność siebie. Jeśli wyznaczysz sobie 3 cele, dla których stworzysz plany doskonałe, do tego dorzucisz listę korzyści, do tego poczujesz, że naprawdę chcesz, to na pewno uda Ci się to wykonać.

VII tak sformułuj cele, by były mierzalne

Lub sama wyznacz sobie jakąś metodę kontroli postępów. Sprawdzaj codziennie, czy wykonałaś zadanie.

Ja wymyśliłam sobie takie oznaczenia: ♥, Ο, Δ, ◊ przyporządkowane do konkretnych zadań, które po wykonaniu wpisuje pod konkretną datą w kalendarzu. Takie rozwiązanie daje ogromną łatwość w zweryfikowaniu tego, co, kiedy, czy wykonałam.

Rok ma 12 miesięcy. Jeśli masz dużo pomysłów, warto rozpisać je na poszczególne miesiące. Najlepiej rozpisać je na okresy 3-miesięczne, gdyż na zmianę nawyku potrzeba 90 dni regularnej codziennej pracy. Wiadomo, że wdrażanie postanowień noworocznych to przede wszystkim właśnie praca nad sobą, nad swoimi ograniczeniami, nad swoim lenistwem, nad swoją życiową siłą, nad wytrwałością, nad dyscypliną.

Życzę Ci, byś znalazła w sobie wielką siłę i wszystkie swoje cele w pełni zrealizowała 🙂

1 thought on “7 kroków do tego, by trwale zmienić swoje nawyki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 2 =