Co potrzebuje organizm – Jak się zdrowo odżywiać?

Jednak, aby odpowiednio dbać o zdrowie, trzeba wiedzieć czego nasz organizm potrzebuje. A potrzebuje sporo, aby nasze ciało było zdrowe musimy mu dostarczyć 50 składników pokarmowych i najłatwiej dostarczyć je w produktach nie przetworzonych, warzywach i owocach.

Składniki to nic innego jak związki występujące w produktach spożywanych, zarówno pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, głównymi składnikami są białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy oraz składniki mineralne. Równie ważne jest odpowiednie dostosowanie diety do naszego trybu życia, jedzenie nie powinno być sposobem na nudę lub zmęczenie, nie należy jeść zbyt tłusto.

co potrzebuje organizm

Chińskie przysłowie mówi „śniadanie zjedź sam, obiadem podziel się z przyjacielem, kolację oddaj wrogowi”. Nie należy traktować tej zasady zbyt poważnie, jednak należy uznać ją za dobrą radę. W praktyce oznacza to że śniadanie powinno być energetyczne za to kolacja lekka i łatwostrawna. Nasze ciało potrzebuje energii, aby mogło sprostać wyzwaniom jakie przed nim stawiamy każdego dnia. Energię zapewniają mu surowce które są niezbędne do funkcjonowania, budowy i regeneracji tkanek. Organizm posiada bardzo duże zdolności przystosowawcze, im lepiej zaspokajamy jego potrzeby tym lepiej funkcjonuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 12 =