Czy fluor jest szkodliwy dla zębów?

zdrowe zęby

Piękne i zdrowe zęby to marzenie każdego. Na ich pielęgnację i zabiegi dentystyczne wydaje się gigantyczne kwoty pieniędzy na całym świecie. Najważniejsza jak zwykle jest profilaktyka, czyli codzienne szczotkowanie pastą z fluorem. Ale czy aby na pewno z fluorem?

Ostatnio naukowcy dowiedli, że pierwiastek ten łącząc się z głównym minerałem szkliwa, hydroksyapatytem, wcale nie tworzy grubej i odpornej na próchnicę warstwy. Ta powłoczka ma zaledwie kilka nanometrów grubości i szacuje się, że należałoby nałożyć 10 tyś. takich warstw fluorowych, aby osiągnąć przynajmniej grubość ludzkiego włosa.

piękny uśmiech

Pojawia się w ten sposób pytanie, czy zęby są dobrze chronione, ponieważ nie trudno tak cienką warstwę zetrzeć podczas przeżuwania jedzenia? Kwestia fluoru w paście staje się w ten sposób kontrowersyjna. Być może uważany za dobroczynny pierwiastek, jest w rzeczywistości szkodliwy dla stanu uzębienia. Obalenie tego naukowego faktu musiało odbić się echem na rynku produktów do higieny jamy ustnej, przyczyniając się do powstania konkurencyjnych preparatów bez zawartości fluoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 3 =