Czy fluor jest szkodliwy dla zębów?

Piękne i zdrowe zęby to marzenie każdego. Na ich pielęgnację i zabiegi dentystyczne wydaje się gigantyczne kwoty pieniędzy na całym świecie. Najważniejsza jak zwykle jest profilaktyka, czyli codzienne szczotkowanie pastą z fluorem. Ale czy aby na pewno z fluorem?

Ostatnio naukowcy dowiedli, że pierwiastek ten łącząc się z głównym minerałem szkliwa, hydroksyapatytem, wcale nie tworzy grubej i odpornej na próchnicę warstwy. Ta powłoczka ma zaledwie kilka nanometrów grubości i szacuje się, że należałoby nałożyć 10 tyś. takich warstw fluorowych, aby osiągnąć przynajmniej grubość ludzkiego włosa.

piękny uśmiech

Pojawia się w ten sposób pytanie, czy zęby są dobrze chronione, ponieważ nie trudno tak cienką warstwę zetrzeć podczas przeżuwania jedzenia? Kwestia fluoru w paście staje się w ten sposób kontrowersyjna. Być może uważany za dobroczynny pierwiastek, jest w rzeczywistości szkodliwy dla stanu uzębienia. Obalenie tego naukowego faktu musiało odbić się echem na rynku produktów do higieny jamy ustnej, przyczyniając się do powstania konkurencyjnych preparatów bez zawartości fluoru.