Czy mleko jest zdrowe?

mleko

Kiedyś jego wartość dla ludzkiego zdrowia była niekwestionowana. Osoby pijące mleko, zwłaszcza takie prosto od krowy, utożsamiano z okazami zdrowia. Dziś wokół picia mleka narosło sporo kontrowersji i nie da się jednoznacznie stwierdzić, że dla wszystkich potrafi być zdrowe.

„PIJ MLEKO, BĘDZIESZ WIELKI!”

Mleko jest źródłem cennego dla rozwoju kości wapnia oraz takich pierwiastków jak: fosfor, jod, potas, magnez, cynk, selen, kobalt, fluor, mangan. Osoby, które piją go w mniejszych ilościach są o wiele bardziej podatne na złamania i osteoporozę. Spożywanie niskotłuszczowego mleka zmniejsza u kobiet aż o 20% ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Przeprowadzone badania wykazały także, że panie spożywające w okresie menopauzy duże ilości wapnia, rzadziej chorują na raka piersi.

czy mleko jest zdrowe

NIEZDROWE MLEKO

Potrafi wywołać ono alergię u niemowląt (ok. 2%), która mija w 90% przypadków do 5 roku życia. Szereg osób (ok. 1,5% niemowląt i dzieci oraz ok. 20% dorosłych) produkuje niewystarczające ilości laktazy (enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy zawartej w mleku). To wyklucza picie mleka, można natomiast spożywać jogurty i sery, które zawierają mniej laktozy. Zbyt tłuste mleko pite w nadmiarze częste staje się przyczyną chorób cywilizacyjnych. W tym wypadku lekarze radzą spożywanie mleka odtłuszczonego.

Mleko to dobrodziejstwo natury, jednak nie każdemu służy. Należy uważnie obserwować swój organizm i spożywać je w rozsądnych ilościach w myśl zasady: Co za dużo, to niezdrowo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć − 3 =