Czy warto inwestować w drugi komplet kół?

the seller rolls a pair of new tires for the season to the store's exit. buying new wheels - road safety.

Czy posiadanie dwóch kompletów felg z przygotowanym do sezonu ogumieniem to zbytnia rozrzutność, czy raczej godna pochwały zapobiegliwość? Wielu kierowców stawia sobie to pytanie, tym bardziej że częsta zmiana opon negatywnie wpływa zarówno na stan struktury gumy, jak i samych felg. Sprawdźmy zatem, jak to wygląda z bliska, oraz jakie zalety niesie ze sobą wcześniejsze przygotowanie kół z założonymi oponami sezonowymi?

Czy drugi komplet felg zapewni oszczędności?

W ostatnich latach poszczególne pory roku przestały być wymiernikiem tego, co dzieje się na naszych drogach. Nikogo już nie dziwi wiosna w środku zimy, czy też siarczysty mróz w kwietniu. Innymi słowy, by być w zupełnej zgodzie z wymogami bezpieczeństwa, musielibyśmy spędzać w serwisie ogumienia sporo czasu.

To z kolei wiąże się z koniecznością ponownego wykonania określonych czynności:

  • Demontaż starych kół;
  • Zdjęcie posezonowych opon;
  • Założenie nowych opon;
  • Wyważenie kół.

Jaki to ma wpływ na ogólny stan felg i opon? Warto w tym miejscu zacytować eksperta: „Każdorazowe przekładanie opon nadwyręża i rozciąga stopkę opony, czyli element stykający się z felgą. Powoduje to rozszczelnienie i trudności w utrzymaniu właściwego ciśnienia w oponach. Niedopompowanie opony niszczy jej barki i powoduje nierównomierne zużywanie się bieżnika. Po pewnym czasie takie opony nie nadają się do niczego”. (cyt. http://ladnefelgi.pl/)

Biorąc pod uwagę koszty przełożenia opon oraz cenę zakupu nowych w przypadku zniszczenia na skutek przynajmniej dwukrotnego demontażu, można założyć, iż drugi komplet felg powinien się zwrócić już po dwóch sezonach.

Zalety przechowywania opon na felgach

Poza tym wymiana kół we własnym zakresie nie jest czynnością wymagającą specjalistycznej wiedzy technicznej. Niemal każdy może to wykonać w kilkanaście minut we własnym garażu, czy nawet na parkingu pod domem. Potrzebne do tego będą odpowiednie klucze, lewarek i … drugi, przygotowany wcześniej zestaw kół wraz z ogumieniem.

Wypada dodać, że w zależności od pory roku, powinno się stosować inne wymiary felg. Latem zdecydowanie lepiej sprawdzają się obręcze szersze, co dodatkowo podnosi wrażenie estetyczne pojazdu. Zimą korzystniej jest montować felgi cieńsze.

Auto lepiej się prowadzi na śliskiej powierzchni, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa kierowcy oraz jego najbliższych.

Drugi komplet felg, gdzie kupić?

Na pewno nie może być mowy o pokątnym zakupie, wszak mówimy tu o bezpieczeństwie. Felgi muszą nie tylko spełniać wszystkie normy, powinny też mieć potwierdzenie swojej sprawności i jakości w postaci stosownych certyfikatów. Tylko profesjonalny dystrybutor jest w stanie zapewnić nam to wszystko, o czym warto pamiętać, planując letnie bądź zimowe wojaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + jeden =