Dlaczego inwestycja w srebro to dobra inwestycja?

srebro inwestycyjne

Cóż, w historii jest wiele przykładów psucia się poszczególnych walut i dewaluacji. Dlatego inwestycja w kruszce wydaje się dość rozsądną propozycją.

1) Parytet złota do srebra – w czasach, kiedy to właśnie srebrem USA zabezpieczało dolara za 1 uncję złota można było nabyć około 15 uncji srebra. Jednak, kiedy się to zmieniło srebro potaniało niebywale i stosunek ten spadł do 1:80. Stany zjednoczone wprowadziły praktycznie w jednej chwili całe zgromadzone srebro na rynek. Jednak przez lata pozycja srebra wrosła i stosunek ceny jednostki wynosi dziś mniej więcej 1:60.

2) Zasoby ziemskie – Według danych szacunkowych srebra na ziemi jest około 17 razy więcej niż złota.

3) Konsumpcja Srebrna – Złoto w przeciwieństwie do srebra nie ulega konsumpcji, oznacza to mniej więcej tyle, że jest ono cały czas w obiegu, natomiast ziemskie zasoby srebra kurczą się, gdyż wydobywa się tylko 70% srebra, które jest potrzebne. Oznacza to, że ludzkość cały czas zmniejsza zasoby srebrnego kruszcu.

inwestycja w srebro

4) Wysoki popyt przemysłowy – Branża IT cały czas się rozwija i proceder ten raczej będzie zwiększał swój zasięg, a nie zmniejszał. Każde urządzenie tego typu posiada elementy wykonane ze srebra. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie tej branży zasoby kurczą się. Należy tutaj także zaznaczyć, że srebro posiada takie właściwości fizyczne i chemiczne, że bardzo ciężko jest je czymkolwiek zastąpić.

5) Niski udział w rynkach inwestycyjnych – należy zauważyć, że srebro w przeciwieństwie do złota posiada szereg innych zastosowań oprócz rynku inwestycyjnego. Sztabki, biżuteria i inne nośniki zabezpieczeń majątkowych stanowią tylko 37% całego rocznego obrotu srebrem, w przypadku złota jest to prawie 90%. To z kolei powoduje, że złoto jest dużo bardziej podatne na trendy i wahania giełdowe.

6) Wyższa stopa zwrotu – Można zauważyć, że cena rynkowa srebra i złota jest od siebie uzależniona i tak z naszych obliczeń wynika, że wzrost ceny złota o 1% daje wzrost cenny srebra o prawie 1,9%. Dlatego też zyski na srebrze będą zawsze bardziej spektakularne.

7) Trendy w biżuterii – Obecnie ze względu na politykę finansową USA ilość złota na rynku spada, a to z kolei przekłada się na to, że wyroby jubilerskie coraz częściej produkuje się ze srebra.