Domowe sposoby na czyszczenie armatury łazienkowej

czyszczenie łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym spędzamy coraz więcej czasu. Jest to nie tylko miejsce służące do dbania o higienę osobistą, ale także i prywatna strefa SPA, odpoczynku czy wyciszenia. Zapewne każda z osób, która zajmuje się domowymi porządkami, może zaświadczyć, że jest to również miejsce, w którym zaraz po kuchni najtrudniej jest utrzymać porządek. Szczególnie wtedy, gdy z łazienki korzysta na co dzień kilkuosobowa rodzina. Zastanawiasz się, czy są jakieś sposoby, triki na to, aby miejsce to lśniło czystością, a jednocześnie, by czyszczenie poszczególnych elementów nie było długotrwałe? Jeśli tak — koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

łazienka

Zrób to sam – czyli wszystko o domowych środkach czyszczących!

Praktycznie w każdym sklepie możesz spotkać się z ogromnym wyborem środków przeznaczonych do mycia armatury, wanny z akrylu, sanitariatów, do usuwania rdzy itp. Wybór ich może spowodować nie jeden zawrót głowy! Okazuje się, że szereg z tych środków może zostać z powodzeniem zastąpiony przez popularną w każdym gospodarstwie domowym sodę oczyszczoną i ocet. Substancje te można z sobą łączyć, można je także stosować oddzielnie. Do najważniejszych ich zalet należy zaliczyć to, że są nie tylko wysoce skuteczne, ale także i wydajne, tanie i co nie bez znaczenia — bezpieczne.

Z octu robiony jest najczęściej roztwór. Jest to ocet połączony z wodą w proporcjach 1:1. W celu zniwelowania niezbyt przyjemnego zapachu można dodać kilka kropli olejku herbacianego lub po prostu soku z cytryny. Taki preparat jest niezwykle skuteczny w czyszczeniu kabin prysznicowych i baterii. Usuwa zacieki z mydła, kamień oraz nadaje połysk. Jest też coraz częściej stosowany do mycia i czyszczenia fug oraz płytek.

Pasta z sody jest idealnym środkiem myjącym. Może być stosowana, nawet w przypadku dużej ilości kamienia i silnego zabrudzenia. Pastę otrzymuję się w połączeniu z wodą, w proporcjach 3:1. Można takim preparatem tylko przetrzeć daną powierzchnię lub pozostawić ją na dłuższy czas. Pasta działa podobnie jak mleczko czyszczące, po jej zastosowaniu można użyć roztworu octowego, który doda blasku.

Pamiętaj o systematycznym czyszczeniu!

Obojętnie czy wolisz używać do czyszczenia łazienki środków chemicznych, czy preferujesz preparaty domowe w czyszczeniu łazienki, istotna jest systematyczność. Właśnie ona jest kluczem do sukcesu! Eksperci podkreślają, że najkorzystniej jest czyścić armaturę co trzy dni. Jednak przy sporej ilości codziennych obowiązków nie zawsze jest czas i ochota na to. Pielęgnacja armatury łazienkowej przeprowadzona raz w tygodniu pozwoli na niedopuszczenie do rozwoju groźnych dla zdrowia bakterii i grzybów.

Aby pielęgnacja łazienki była mniej pracochłonna, warto, jest postawić na elementy wyposażenia, które to posiadają dodatkowe powłoki lub właściwości, dzięki którym pielęgnacja jest bezproblemowa. Kabiny pochodzące od sprawdzonych producentów posiadają specjalne, ochronne powłoki, zabezpieczające szklaną powierzchnię przed osadami. Miski WC, które to pozbawione są kołnierza, są również dużo mniej problematyczne. Wybierając baterie łazienkowe, warto zwrócić uwagę czy one również posiadają specjalne właściwości, które gwarantują długotrwały połysk.