Folia PPF na auto – czym jest i dlaczego warto ją mieć?

Zarysowany lub odbarwiony lakier to zmora każdego kierowcy. Uzupełnianie ubytków lub ponowne malowanie auta to spory wydatek, który odbije się na bankowym koncie. Na szczęście istnieje skuteczny sposób, aby zapobiec uszkodzeniom, a także zapewnić znakomity wygląd auta na wiele lat. Co warto wiedzieć o folii PPF?

 Folia PPF co to?

Folia PPF to bezbarwna powłoka wykonana najczęściej z tworzywa poliuretanowego. Ma za zadanie chronić lakier przed uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi. Do najczęściej spotykanych uszkodzeń karoserii samochodu można zaliczyć te spowodowane przez warunki atmosferyczne m.in. kwaśny deszcz czy intensywne słońce. Jak również mechaniczne, czyli rysy spowodowane uderzeniami żwiru, owadów, gałęzi i zadrapaniami w okolicach klamek. Lakier może zostać uszkodzony także w wyniku działania związków chemicznych zawartych w soli drogowej oraz ptasich nieczystościach. Aby zachować doskonały wygląd karoserii, potrzeba zabezpieczyć lakier wytrzymałą warstwą, która odizoluje farbę od szkodliwych czynników. Właśnie taką funkcję spełnia folia PPF. Jest to niezwykle skuteczne rozwiązanie, które może zostać zaaplikowane na całe auto. Oklejanie folią PPF zabezpiecza samochód przed uszkodzeniami, a także pomaga zachować oryginalny kolor karoserii poprzez izolowanie lakieru od promieniowania UV.

Jak wygląda oklejanie samochodu folią PPF?

Oklejanie samochodu folią PPF polega na nanoszeniu folii na przygotowane wcześniej elementy karoserii. Następnie powłoka jest dopasowywana, w celu usunięcia pęcherzyków powietrza oraz  odpowiednio docinana. Nakładanie warstwy ochronnej wymaga sporego doświadczenia oraz fachowych narzędzi. W przypadku samodzielnego nakładania folii PPF łatwo o pozostawienie niedokładności, dlatego zadanie to najlepiej powierzyć w ręce profesjonalistów –CAR-LAB. Pomoże to uniknąć takich błędów jak przyklejanie folii na zabrudzoną lub nierówną powierzchnię, co negatywnie wpływa zarówno na walory estetyczne, jak i ochronne powłoki. Warto też nadmienić, że folia może zostać wymieniona bez większych problemów w przeciwieństwie do ponownego malowania samochodu, które wymaga znacznie poważniejszych przygotowań oraz większych wydatków.

Kiedy warto zdecydować się na montaż folii PPF?

Folia PPF na auto to znakomite rozwiązanie dla osób, które pragną zachować blask karoserii na wiele lat. Koszt zabezpieczenia folią kluczowych elementów samochodu to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, ale pozwala to uniknąć znacznie bardziej kosztownego lakierowania auta w przypadku pojawienia się uszkodzeń. Nad folią warto się zastanowić nie tylko w przypadku posiadania drogiego auta sportowego bądź limuzyny, ale również podczas eksploatacji SUV-ów. Takie samochody z uwagi na duży rozmiar są narażone na większą ilość uszkodzeń. Nałożenie warstwy ochronnej w przypadku nowych samochodów  pomoże zachować walory estetyczne auta na długi czas, co stanowi wyjątkowo dobrą wiadomość dla osób, którym zależy na zachowaniu wysokiej wartości samochodu w celu późniejszej sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − sześć =