Historia Srebra

historia srebra

Już około cztery tysiące lat przed naszą erą ludzie wykonywali przedmioty ozdobne ze srebra. Natomiast dwa tysiące dwieście lat później Egipcjanie stosowali srebro jako środek płatniczy. O 600 do 300 roku przed naszą erą rozpoczęto intensywną eksploatacje bogatych złóż w greckim mieście Laurium, gdzie wydobywano aż 30 ton czystego srebra rocznie. Była to najnowocześniejsza wtedy na świecie kopalnia z pierwszą naturalną wentylacją i to właśnie dzięki niej było możliwe tak duże wydobycie.

Do roku 268 przed naszą erą nawet jeśli używano srebrnych pieniędzy to opierało się to umownej walucie. Natomiast to właśnie w tym roku rozpoczęto emisję srebrnej monety – denara. Natomiast mniej więcej w tym samym czasie zanurzano sztaby srebra w wodzie i pito ją jako środek na wrzody żołądka. Kolejne 700 lat to czasy kiedy hiszpańskie kolonie wydobywały największe ilości srebra na kuli ziemskiej. Za pomocą srebra prowadzono także handel z azjatyckimi kupcami.

srebro

Rok 970 to dla Polski wyjątkowa data, ponieważ to właśnie w tym roku wprowadzono pierwszą polską monetę wykonaną ze srebra. Później przez wiele lat w historii srebra nie działo się nic godnego uwagi. Przełomowy wydaje się rok 1477 kiedy to w Niemczech znaleziono samorodek srebra o wadze 20 ton, a przez kolejne 300 lat prym w wydobyciu srebra wiedzie Ameryka Północna i Południowa.

W 1544 roku okryto bardzo bogate złoże na zboczach Góry Srebrnej. Hiszpanie wykorzystując niewolników i poświęcając ich życie wydobyli z tej góry ponad sto tysięcy ton srebrnego kruszcu. Zachwiało to znacznie systemem ekonomicznym całej europy. Cztery lata później okryto znaczne pokłady srebra w Meksyku. W 1555 roku meksykański górnik odkrył innowacyjny sposób na otrzymywanie czystego srebra z rudy przy pomocy soli i rtęci.

Do XVII wieku Japończycy uznawali srebro za równie wartościowe jak złoto. Natomiast w 1794 roku wybito pierwszy srebrny amerykański dolar. W 1884 roku srebro zyskało nowe znaczenie dla branży medycznej. Odkryto, że roztwór srebra z wodą wkropiony do oczu noworodka zapobiega zapaleniu spojówek. Co ciekawe tą metodę stosuje się do dnia dzisiejszego. Sześć lat wcześniej kongres USA uchwalił obowiązek lokowania kapitału w srebrze. Trwało to aż do roku 1893 wstrzymał ten proceder i to właśnie ten rok uznaje się za koniec dominacji srebra.