Internet – nieodzowny towarzysz każdego fana nowych technologii

nowe technologie

Internet, zagorzały kompan milionów Polaków, coraz prężniej rozwija się na naszym rynku. Jednak już nie w wersji stacjonarnej. Tym razem przyszła pora na podbój mobilnych użytkowników, którzy zachęcani technologią LTE, wertują kolejne oferty operatorów w poszukiwaniu tej jednej, jedynej, najkorzystniejszej.

Wszechobecna Sieć

Błyskawiczny rozwój mobilnych technologii sprawił, że duży odsetek naszego społeczeństwa, opiera część swojej egzystencji na dobrodziejstwach, jakie niosą ze sobą nieograniczone zasoby globalnej sieci. Topowe portale informacyjne, społecznościowe, edukacyjne czy chociażby rozrywkowe są odwiedzane przez miliony Polaków, którzy na bieżąco śledzą swoje ulubione źródła wirtualnej sieci. O ile, jeszcze kilka lat temu, Internet był spotykany głównie w komputerach PC oraz laptopach, o tyle w obecnych czas ludzie cenią sobie mobilność.

Mobilność, która sprawiła, że chcemy mieć dostęp do swojego centrum informacji w każdym miejscu i o każdej porze. Ów popyt z kolei, doprowadził do ogromnego rozwoju mobilnego Internetu. Rodzimi operatorzy przestali już kusić nielimitowanymi połączeniami głosowymi, a prym zaczęły sprawować jak najkorzystniejsze oferty pakietowej transmisji danych.

internet i technologia

Mobilny Internet „bez granic”

Tutejszy rynek zaawansowanych telefonów komórkowych i tabletów jest już liczony w dziesiątkach milionów sztuk. Praktycznie każdy nastolatek posiada przynajmniej jedno z wyżej wymienionych urządzeń. Wspomniane gadżety nie służą już tylko do wykonywania połączeń czy wysyłania smsów. Takowa komórka zastępuje nam aparat cyfrowy, laptop, stacjonarny komputer, a nawet konsole do gier.

Jednak większość z tych opcji wymaga bezustannego dostępu do sieci. Dlatego też, operatorzy sieci komórkowych zdecydowali się wyjść na przeciw zapotrzebowaniem konsumentów i rozszerzyli swoje portfolia o oferty skierowane w stronę mobilnych użytkowników. Plus, jako pierwszy postanowił wprowadzić do Polski transmisję danych przy wykorzystaniu technologii LTE. A w jego ślady ruszyli pozostali operatorzy, doprowadzając do popularyzacji tego rozwiązania. Dzięki temu w chwili obecnej, za niewielką ilość pieniędzy możemy mieć to, co jakiś czas temu było praktycznie nieosiągalne, albo kosztowało setki złotych.

Za podstawowy pakiet Internetu o pojemności 1GB zapłacimy zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od posiadanej oferty. Dla sporównania, przeszło pięć lat temu taka przyjemność kosztowała nas nawet kilkadziesiąt złotych. Coraz większy prym sprawują też różnorakie abonamenty, które ukierunkowane są w stronę największych mobilnych, internetowych wyjadaczy. Pozycje te, oferują nie tylko nielimitowane rozmowy i smsy, ale także dają bezgraniczny dostęp do danych pobieranych w zasięgu LTE. Co by jednak nie było za kolorowo, podpisując umowę z operatorem na dwa lata, nielimitowane LTE będziemy mieli tylko przez okres kilku miesięcy. Co gorsza, jeżeli operator uzna, że zbyt energicznie korzystamy z nieograniczonego Internetu, nałożony zostanie na nas tak zwany lejek, czyli ograniczenie szybkość przesyłu danych. Dzieje się tak ponieważ, dostawca w trosce o swoich klientów (i wydajność nadajników) nie chce, aby doszło do „zapchania łącza”.

Pozostaje jednak pytanie, co całkowita popularyzacja dostępu do zasobów globalnej sieci i technologii LTE przyniesie prawie czterdziestu milionom Polaków? W tej chwili ciężko to stwierdzić. Nie mniej jednak, wydaje mi się, że już niedługo poznamy na nie odpowiedź.