Joga – Czy warto ją praktykować?
Żyjemy w czasach, w których zdrowie i jego pielęgnacja zajmują dużo miejsca w codziennych dyskusjach. Część winy za naszą złą kondycję zrzucamy na stres, na tzw. szybkie życie. Dlatego coraz popularniejsze są praktyki z pogranicza medycyny niekonwencjonalnej. Zalicza się do nich joga. Samo słowo joga wywodzi się z sanskryckiego yui, oznaczającego zjednoczenie, co stanowi jej istotę.
Przyczynia się ona do zjednoczenia ciała, umysłu i ducha oraz pozwala wczuć się w rytm wszechświata. Joga zrodziła się w Indiach i jest najważniejszym elementem najstarszej nauki medycznej – ajurwedy. To nie tylko zestaw ćwiczeń fizycznych, ale holistyczna filozofia obejmująca praktycznie wszystkie aspekty życia. Nie jest religią, zawiera jednak najistotniejsze założenia wszystkich religii świata – uczy przebaczenia, miłości, cierpliwości. Pomaga opanować wszelkie zachcianki i popędy nękające człowieka.
Przede wszystkim jednak ma zbawienny wpływ na zdrowie fizyczne człowieka. Poprawnie i systematycznie wykonywane pozycje – asany zapewniają dobre funkcjonowanie naszego organizmu i jego poszczególnych układów. W pewnym sensie to rodzaj masażu organów wewnętrznych, który zapewnia gibkość mięśni i sprężystość kręgosłupa.
Zapobiega pojawianiu się chorób, zwiększa witalność i elastyczność ciała niezależnie od wieku i kondycji. Towarzyszące temu ćwiczenia oddechowe uczą wykorzystywać płuca w całej ich objętości, pozwalają kontrolować oddech. Praktykowanie jogi pozytywnie oddziałuje na nasz umysł – staje się on jasny, radosny, nastawiony na przyjmowanie pozytywnych i twórczych myśli.