Mydło z Aleppo – jakie ma właściwości i czy warto je stosować?

mydło Aleppo

Na drogeryjnych półkach można dzisiaj znaleźć szeroką gamę mydeł, jednak w przeważającej większości są to kostki składające się ze związków syntetycznego pochodzenia, które nie mają zbyt dobrego wpływu na naszą skórę. Jeśli należysz do osób świadomie sięgających po kosmetyki, wówczas Twoją uwagę z całą pewnością powinno zwrócić mydło z Aleppo. To naturalny wyrób tworzony na bazie receptury opracowanej około VIII wieku przez Fenicjan. Sprawdźmy, jakimi właściwościami może się poszczycić i czy rzeczywiście warto je stosować.

Aleppo

Kilka słów o historii mydła z Aleppo

Jak już zaznaczono we wstępie, to tradycyjne mydło zostało stworzone przez Fenicjan, a dokładniej przez mieszkańców miasta Aleppo, stąd też jego nazwa. To właśnie tam jest wytwarzane ręcznie przy wykorzystaniu unikalnej receptury. Warto podkreślić, że jego skład był od początku niezmienny, bazując na oleju laurowym, oliwie z oliwek oraz naturalnej substancji pieniącej. Mydło z Aleppo niekiedy jest także określane mianem mydła oliwkowo-laurowego. Chociaż w krajach europejskich jest znane od prawie tysiąca lat, to w Polsce zdobyło popularność stosunkowo niedawno.

Jakie właściwości ma mydło z Aleppo?

W składzie produktu znajduje się przede wszystkim olej laurowy, który wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Z tego względu mydło oliwkowo-laurowe doskonale nadaje się do codziennej pielęgnacji twarzy, zwłaszcza w przypadku skóry ze skłonnością do przetłuszczania się. Znajdujące się w nim składniki dogłębnie oczyszczają naskórek, nie naruszając jego fizjologicznej bariery, ograniczając powstawanie zaskórników i pryszczy, a także stymulując naturalne procesy regeneracyjne skóry. Nie jest to jednak jedyne działanie mydła z Aleppo. Oliwa z oliwek, która także jest wykorzystana do jego produkcji, ma właściwości nawilżające, zmiękczające oraz delikatnie natłuszczające. Składnik ten poza tym, że wspaniale zmiękcza skórę, chroni ją także przed nadmiernym przesuszeniem, zapewniając jej optymalny poziom nawilżenia.Warto zaznaczyć, że mydło z Aleppo z uwagi na swój naturalny skład może być wykorzystywane do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym także wrażliwej i wykazującej skłonność do reakcji alergicznych.

Kto może sięgnąć po mydło z Aleppo?

Ze względu na swój skład wyrób ten doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry zarówno osób dorosłych, jak i dzieci oraz niemowląt. Co więcej, może być używane nie tylko do oczyszczania naskórka – sprawdzi się również jako naturalna pianka do golenia, czy jako szampon do włosów, zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z łupieżem. Mydło na bazie oleju laurowego i oliwy z oliwek nadaje się ponadto do prania delikatnych tkanin.

To, co wyróżnia tradycyjne mydło z Aleppo stworzone przez Fenicjan to przede wszystkim prosty skład. Dlatego wybierając tego typu produkt, nie dajmy się nabrać na urzekające, kolorowe kostki, które prawdopodobnie są podróbkami. Oryginalne mydło oliwkowo-laurowe ma charakterystyczny jasnobrązowy kolor, jest twardsze od zwykłych kostek i pięknie pachnie oliwką.

A jeśli nie macie możliwości skorzystania z mydeł oliwkowo-laurowego lub nie odpowiada Wam zapach, spróbujcie hypoalergicznego, delikatnego żelu myjącego, do codziennej pielęgnacji rąk. Zamiast tradycyjnego mydła, zawiera bardzo łagodne detergenty, które skutecznie oczyszczają i nie podrażniają nawet najbardziej wrażliwej skóry. Ekstrakt z liści podbiału pospolitego posiada właściwości nawilżające i ochronne, przyspiesza regenerację skóry i łagodzi zaczerwienienia. Gliceryna, panthenol i mocznik przywracają skórze miękkość, gładkość i zapobiegają wysuszeniu. Żel posiada fizjologiczne pH, a dodatek naturalnego olejku pomarańczowego tonizuje i pozostawia na dłoniach uczucie pachnącej świeżości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *