Naturalne domowe peelingi
Stosowanie domowych zabiegów kosmetycznych to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także bezpieczeństwo płynące z używania naturalnych składników. Większość produktów, które pojawiają się w recepturach na maseczki, odżywki czy peelingi posiadamy w domu, a te, których nam brakuje możemy bez problemu nabyć niedrogo w aptece. Daje nam to pełną kontrolę nad ilością danych substancji czynnych w samodzielnie stworzonym kosmetyku oraz pewność, że nie zaszkodzą nam żadne ukryte konserwanty i chemiczne dodatki.
Naturalne domowe peelingi mechaniczne
Mechaniczne złuszczanie naskórka zarówno na twarzy, jak i całym ciele przynosi bardzo pozytywne rezultaty. Nie tylko wygładza i oczyszcza skórę, ale także przygotowuje ją na inne zabiegi. Przykładem są nawilżanie czy chociażby depilacja. Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych domowych peelingów jest peeling kawowy przygotowywany:
- ze zmielonej, zaparzonej i odsączonej kawy
- z dodatkiem cukru lub soli,
- śmietany lub jogurtu
- odrobiny cynamonu, dla pięknego zapachu.
Można go stosować na całe ciało, ponieważ nie powoduje podrażnień, a dodatkowo pobudza krążenie i pomaga w walce z cellulitem.
Inną domową metodą złuszczania, polecaną szczególnie przed depilacją jest peeling cukrowy lub solny z sokiem cytrynowym i oliwą z oliwek lub innym olejem spożywczym. Zapewnia on wygładzenie, zmiękczenie i nawilżenie naskórka. Doskonale chroni przed podrażnieniami powodowanymi przez maszynkę do golenia. Jednym ze znanych zabiegów peelingujących, przeznaczonych szczególnie do twarzy jest nałożenie na nią mieszanki zmielonych płatków owsianych, miodu i soku z cytryny. Taka mikstura nie tylko nawilża cerę, ale także rozjaśnia ją i usuwa przebarwienia.
Naturalne domowe peelingi enzymatyczne
Dla wrażliwej skóry bardziej odpowiedni niż mechaniczny może okazać się delikatny, ale równie skuteczny peeling enzymatyczny. Polega on na zastosowaniu specjalnych składników, które nie ścierają, oraz rozpuszczają martwy naskórek za pomocą naturalnych enzymów, pozostawiając cerę wygładzoną, odżywioną i miękką. Można je wykonać z ananasów zawierających bromelię, papai zawierającej papainę, kiwi z aktynidyną i papainą, wodorowęglanu sodu lub octu jabłkowego. Większość z nich wystarczy nałożyć bezpośrednio na skórę lub rozcieńczyć wodą. Mają działanie nie tylko złuszczające, ale także rozjaśniające. Usuwają przebarwienia i spłycają blizny, a także przywracają naturalne pH. Peeling enzymatyczny lub maska enzymatyczna jest szczególnie polecana do:
- cery naczynkowej,
- suchej i wrażliwej
- trądzikowej,
Nie podrażnia stanów zapalnych, nie roznosi bakterii i nie prowokuje nadmiernej produkcji sebum, co dodatkowo pogorszyłoby stan skóry.
Stosowanie domowych zabiegów złuszczających jest bardzo ekonomiczną i bezpieczną alternatywą dla profesjonalnych zabiegów i gotowych drogeryjnych kosmetyków. Samodzielnie wykonane preparaty są pozbawione podrażniających i alergizujących dodatków, takich jak SLS, konserwanty, alkohole i chemiczne środki zapachowe. Poza tym można je stosować częściej, ponieważ są delikatniejsze dla skóry i w pełni naturalne.