Ochrona i czyszczenie srebra.
Srebro nawet najlepszej próby czyli takie, które zawiera 92,5% czystego srebra z czasem ulega procesom zachodzącym po wpływem czynników zewnętrznych. Jego głównymi naturalnymi wrogami są związki siarki i wodoru, które znajdują się w powietrzu, wodzie i glebie. Można je jednak ochronić stosując poniższe metody ochronne:
Oksydowanie
Jest bardzo popularną metodą mającą na celu zabezpieczenie srebrnego kruszcu prze korozją. Poddaje się je procesowi oksydacji, który polega na pokryciu go cienką warstwą jego tlenku. Oprócz roli ochronnej proces ten pełni funkcje ozdobne. Termin oksydowanie jest naprzemiennie używany z postarzaniem, gdyż przedmioty poddane oksydowaniu zyskują antyczny wygląd. Taką biżuterię bądź ozdoby bardzo często łączy się z kamieniami zyskując spektakularny efekt.
Rodowanie
Jest dość nowoczesną metodą i należy zaznaczyć, że jest niezwykle efektowne. Nie ulega wątpliwości, że wyroby jubilerskie i złotnicze ze srebra czernieją pod wpływem siarczków, a także z czasem mogą korodować. Biżuterię i zastawę stołową bardzo często pokrywa się rodem. Jego warstwa jest bardzo cienka ma czasem tylko kilka mikronów. Rod sam w sobie jest metalem szlachetnym w obecnych czasach droższym nawet od platyny. Elementy poddane rodowaniu zachowują więc swój wygląd przez bardzo długi czas i są o wiele trwalsze. Rodowana biżuteria będzie wolna od śladów użytkowania, ciemnego nalotu, a także rys, no i oczywiście wyróżnia się wysokim połyskiem.
Czyszczenie
Jeśli jednak jesteśmy już posiadaczami srebrnych przedmiotów, które nie zostały pokryte rodem, bądź poddane procesowi oksydacji. Dobrze byłoby zadbać o nie i przywrócić im dawny świetny wygląd. Dlatego też przedstawimy metody czyszczenia srebra.
- Roztwór solny – jest ot metoda całkowicie bezpieczna i łatwa do przeprowadzenia w domu. Jedyne co będzie potrzebne to plastikowa miska w środku wyłożona folią aluminiową, sól oraz ciepła woda destylowana. Na litr wody powinno przypadać pięć łyżek stołowych soli kuchennej. Przed umieszczeniem srebra w misce należy je dobrze umyć tak aby pozbyć się wosku, kurzu i innych zanieczyszczeń. W naczyniu trzymamy go od kilkunastu minut nawet do kilku godzin w zależności od poziomu zanieczyszczenia.
- Roztwór sody oczyszczonej i octu – postępujemy bardzo podobnie jak w poprzednim sposobie z tą różnicą, że zamiast soli używa się jednej łyżki sody i octu winnego. Przedmiot zostawiamy w ciecz na piętnaście minut i przemywamy letnią wodą.
- Kolejnym sposobem jest czyszczenie przy użyciu czystej wódki, coli lub wody po gotowaniu ziemniaków. Dany przedmiot umieszcza się w tych cieczach na dwanaście godzin. Z tylko tą różnicą, że pojemników nie wykładamy folią aluminiową.
Zabezpieczanie
Aby zachować kondycję i ładny wygląd srebra należy przede wszystkim chronić je przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak bardzo ważne wydaje się także przechowywanie go w należyty sposób. Najlepiej w tym celu sprawdza się pudełeczko na biżuterię bądź zamykany foliowy woreczek. Bardzo często również owija się srebrną biżuterię materiałową szmatką lub cienką bibułką. Tak zabezpieczone srebro na pewno nie ulegnie procesom niszczącym.