Planujemy zakup butów

obuwie sportowe

Górskie, trekkingowe, do ćwiczenia na siłowni, botki, lakierki, kozaki, pikolaki i kalosze – buty, bez których nie odbyło by się żadne wesele, połów ryb, zimowy spacer, dobry trening na siłowni, ani wędrówka po górach czy wycieczka po lesie, a i Forrest Gump niedaleko pobiegłby bez dobrego obuwia, służącego do biegania. Buty to nie tylko ozdoba i dodatek do stroju, jest to również część garderoby, bez której ciężko byłoby nam się obejść – dosłownie. Gdzie szukać więc najlepszego obuwia, które zaprowadzi nas wszędzie tam gdzie chcemy dojść? Polecamy zahaczyć o sklep z butami.

Online czy stacjonarnie?

Podobno wyjście do sklepu to już tylko rozrywka dla wyjątkowo wytrwałych, szczególnie w prezentowych okresach roku, a dużo osób robi zakupy, nawet obuwnicze, tylko przez internet. Czy wybierając nowe obuwie lepiej kupować stacjonarnie czy online? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Niewątpliwą zaletą stacjonarnego sklepu z butami jest możliwość poradzenia się sprzedawcy – szczególnie, gdy szukamy obuwia dedykowanego do danej dziedziny sportu, gdzie rodzaj podeszwy, materiał i konstrukcja ma kluczowe znaczenie. Sklep z butami online, oferuje za to, o wiele większy wybór, ominął nas również tłumy w wielkich galeriach handlowych.

buty do chodzenia

Na co zwrócić uwagę kupując buty

Przede wszystkim każdy but, niezależnie od przeznaczenia powinien być dobrze dopasowany i wygodny. Jeśli zamierzamy wydać na buty dużą sumę pieniędzy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów podczas zakupu:

  • rodzaj materiału z jakiego jest wykonane obuwie
  • dokładne dopasowanie do naszej stopy
  • sposób przymocowania podeszwy
  • membrana, czyli oddychanie materiału obuwia, szczególnie w przypadku butów na długie górskie wędrówki
  • wodoodporność, w przypadku planowania ekstremalnych wypraw i wspinaczki
  • systemy użyte do produkcji podeszwy, szczególnie przy butach do ćwiczeń lub biegania, gdzie właściwe odbicie od podłoża ma bezpośredni wpływ na zdrowie stawów

Niestety niektóre z tych cech możemy sprawdzić jedynie podczas odwiedzin w stacjonarnym sklepie z butami. Jeśli jednak, z pewnych względów, zależy nam na zakupach online, zawsze możemy poszukać podobnego modelu, lub tej samej marki, właśnie stacjonarnie. To pozwoli sprawdzić przed zakupem rozmiarówkę lub materiały użyte do produkcji. Na szczęście większość sklepów internetowych umożliwia darmowy zwrot nienoszonego obuwia, dlatego ewentualne pomyłki zaowocują jedynie wydłużeniem transakcji.

Sklep z butami może również zrywać z tradycyjną formą kupowania obuwia. Niektórzy producenci, w sklepach internetowych, proponują klientom własnoręczne zaprojektowanie buta. Możemy wybierać podeszwę, kolor sznurowadeł czy materiał, z którego buty będą wykonane. Najważniejsze by obuwie, które kupimy, uświetniało każdą, nawet najkrótszą drogę!