W zdrowym ciele zdrowy duch

zdrowe pożywienie

Już starożytni Grecy wiedzieli, iż rozwój człowieka jest pełny jedynie wtedy, gdy równocześnie rozwija się zarówno duch jak i ciało. Doskonale wyraża to preferowany przez nich ideał wychowania helleńskiej młodzieży – kalokagatia, czyli dbałość o harmonijne połączenie doskonałości duchowej i fizycznej, jako zalet dobrego obywatela. Zgodnie z tą zasadą starożytni starali się, poprzez ćwiczenia i ciężką pracę, budować w wojownikach szlachetne charaktery, upór, hart ducha, a zarazem dobre samopoczucie i zdrowie.

zdrowe śniadanie

Jak widać ta piękna idea jest aktualna również w dzisiejszych czasach. Według najnowszych badań zdrowie fizyczne ściśle wiąże się ze stanem naszego ducha. I choć utrzymanie dobrego stanu zdrowia zdaje się być procesem bardzo złożonym, to jednak do podstawowych czynników temu sprzyjających należą właśnie: kondycja psychiczna, emocje oraz funkcjonowanie w społeczeństwie. Zatem, by czuć się dobrze powinniśmy przede wszystkim wystrzegać się negatywnych emocji, dbać o dobre kontakty z rodziną czy przyjaciółmi, a także należycie troszczyć się o tężyznę fizyczną (poprzez uprawianie sportu, który bardzo dobrze wpływa zarówno na rozwój organizmu jak i na nastrój człowieka).

Ruch bowiem stanowi naturalną, fizjologiczną potrzebę człowieka i przynosi mu rozliczne korzyści. Do najbardziej istotnych należą przyrost masy mięśniowej, bardzo dobry wpływ na układ krążenia, oddechowy, kostno-stawowy, pokarmowy. To właśnie ruch sprawia, że możemy na bieżąco rozładowywać codzienne stresy, a także spowolnić procesy starzenia nieustannie zachodzące w naszym organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − trzy =