Warning: Error while sending QUERY packet. PID=6136 in /home/tessst/domains/polishhussars.pl/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 2459

Warning: Error while sending QUERY packet. PID=6136 in /home/tessst/domains/polishhussars.pl/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 2459
Zagrożenia w Internecie- czego naprawdę powinniśmy się obawiać? - Polishhussars

Zagrożenia w Internecie- czego naprawdę powinniśmy się obawiać?

omegasoft sponsorowany

W dzisiejszych czasach trudno już wyobrazić sobie życie bez Internetu. Dzięki niemu możemy się uczyć, bawić czy też poznawać nowych ludzi z całego świata. Internet to jednak także liczne zagrożenia, z których warto zdawać sobie sprawę, aby nie stać się ich ofiarą. Czego więc tak naprawdę powinniśmy się obawiać w sieci?

1. Kradzież tożsamości

Internet aż roi się od oszustów, którzy podszywając się pod inne osoby starają się osiągnąć własne korzyści. Stosunkowo niegroźną formą tego typu działalności jest podszywanie się pod obce osoby na serwisach społecznościowych. Prawdziwy problem zaczyn się jednak wtedy, gdy przestępcy uda się zdobyć naprawdę wiele informacji o danej osobie- założenie działalności na obce nazwisko czy wzięcie na kogoś kredytu nie będzie wówczas już żadnym problemem.

2. Podejrzane załączniki

Otrzymując maila czy wiadomość na internetowym komunikatorze również należy zachować szczególną ostrożność by nie otworzyć przypadkiem niebezpiecznego załącznika. Wysyłane wiadomości często oferują nam bowiem naprawdę atrakcyjną treść, po kliknięciu w załącznik okazuje się natomiast, że właśnie zainstalowaliśmy na naszym sprzęcie złośliwe oprogramowanie.

3. Phishing

Działanie to polega na wprowadzeniu użytkownika w błąd w celu osiągnięcia konkretnych korzyści. Aby to osiągnąć hakerzy podszywają się często pod znane osoby lub instytucje, takie jak banki czy urząd skarbowy, a następnie tworzą przekonujące maile lub SMS-y, które mają skłonić nas np. do wyrównania rzekomej niedopłaty na usługę. Po kliknięciu w przesłany link zostajemy przekierowani na stronę, której zadaniem jest wyłudzenie naszych danych lub dostępu do konta czy też karty płatniczej.

4. Niebezpieczne aplikacje

Każdy z nas korzysta najprawdopodobniej przynajmniej z kilkunastu aplikacji, które na co dzień znacznie ułatwiają nam życie. Przed zainstalowaniem takiego oprogramowania należy jednak zawsze upewnić się, że pochodzi ona ze sprawdzonego źródła i na pewno nie posłuży nikomu do celów przestępczych. W sieci znajduje się bowiem masa aplikacji, które służą jedynie do wykradania danych, przejmowania kontroli nad urządzeniem czy też monitorowania naszych ruchów na danym sprzęcie.

5. Przejmowanie haseł

Mimo dobiegających zewsząd ogłoszeń o konieczności stosowania bezpiecznych haseł zabezpieczających w sieci cały czas nie brakuje osób, które używają haseł bardzo prostych lub takich, które powtarzają się na kilku witrynach lub w kilku aplikacjach. Po złamaniu takiego łatwego hasła haker próbuje najczęściej wykorzystać go na wszystkich możliwych witrynach, stąd konieczność dbania o właściwe zabezpieczenia swoich kont, np. przy wykorzystaniu menedżera haseł.

6. Cudowne suplementy diety

Naszą uwagę powinny zwrócić także podejrzane reklamy cudownych środków na odchudzanie, porost włosów czy zachowanie doskonałej formy bez wysiłku. Niejednokrotnie samo kliknięcie w takie ogłoszenie może spowodować pobranie niebezpiecznego programu. Jeśli natomiast zdecydujemy się na zakup takiego specyfiku bardzo możliwe, że po uiszczeniu opłaty w ogóle nie otrzymamy zamówionego towaru lub będzie to jakiś podejrzany środek, który może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

7. Nieistniejące sklepy internetowe

Szukając w sieci okazji do tanich zakupów także możemy stać się ofiarą oszustwa, hakerzy często bowiem tworzą fałszywe sklepy lub oferty zakupowe na portalach aukcyjnych w niezwykle atrakcyjnych cenach. Po dokonaniu zakupu nigdy jednak nie otrzymujemy zamówionego towaru, zamiast więc zaoszczędzić, dużo tracimy.

8. Oprogramowanie złośliwe i wirusy

Wszelkiego rodzaju wirusowe oprogramowania są niezwykle często wykorzystywane przez hakerów i mogą stać się przyczyną naprawdę wielu szkód. W celu jego zainstalowania na naszym sprzęcie wykorzystywane są luki w programach operacyjnych a działanie tego typu są niezwykle trudne do wykrycia. Dlatego też tak ważne jest stosowanie sprawdzonych programów antywirusowych, które uchronią nas przed ściągnięciem złośliwego oprogramowania podczas codziennego korzystania z komputera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − trzy =